Orion Fans OD1225-12HSS
OD1225-12HSS picture photo
Mfg. Part Number
OD1225-12HSS
Brief Description
FAN AXIAL 120X25MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
OD1225-12HSS.pdf
Availability of OD1225-12HSS
QUANTITY
OD1225-12HSS Order Process
Ship out your order
Specifications of OD1225-12HSS
Internal Part NumberEIS-OD1225-12HSS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSelection Guide
Standard Wire Colors For Fans
Product Training ModulesDC Fans
Featured ProductSealed Sleeve Bearing Fans
Standard Package1
SeriesOD1225
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 120mm L x 120mm H x 25mm W
Air Flow85.0 CFM (2.40m³/min)
Static Pressure0.140 in H2O (34.9 Pa)
Bearing TypeSealed Sleeve
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise39 dB
Power (Watts)5.30W
RPM2200 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.440A
Voltage Range-
Life Expectancy-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD1225-12HSS
Related LinksOD1225, OD1225-12HSS Datasheet, Orion Fans Distributor
OD1225-12HSS Details Description
Related parts for OD1225-12HSS
OSC XO 14.7456MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
IC MPU 68000 25MHZ 132CQFP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 270 OHM 5% 120W datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 355MA 800 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 5NS 100TQFP datasheet.pdf
LED OSLON 65CRI 2SMD datasheet.pdf
SENSOR ACTUATOR BOX datasheet.pdf
RES 910 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf