Orion Fans OD1225-12MBIP55
OD1225-12MBIP55 picture photo
Mfg. Part Number
OD1225-12MBIP55
Brief Description
FAN AXIAL 120X25MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
OD1225-12MBIP55.pdf
Availability of OD1225-12MBIP55
QUANTITY
OD1225-12MBIP55 Order Process
Ship out your order
Specifications of OD1225-12MBIP55
Internal Part NumberEIS-OD1225-12MBIP55
SeriesOD1225
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 120mm L x 120mm H x 25mm W
Air Flow83.0 CFM (2.35m³/min)
Static Pressure0.120 in H2O (29.9 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise38 dB
Power (Watts)4.00W
RPM2050 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress ProtectionIP55 - Dust Protected, Water Resistant
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.330A
Voltage Range-
Life Expectancy65000 hrs @ 45°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD1225-12MBIP55
Related LinksOD1225-, OD1225-12MBIP55 Datasheet, Orion Fans Distributor
OD1225-12MBIP55 Details Description
Related parts for OD1225-12MBIP55
CONN HDR BRKWAY 40POS .100 DUAL datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 54.9K OHM 1% AXL datasheet.pdf
PANEL SIDE DRESS FOR 4U RACK datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10V 10% 1206 datasheet.pdf
RES 162 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG WHITE 100' datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
CABLE TIE WEATHER RESISTANT:NYL datasheet.pdf
CONN RCPT SAS VERT datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA1304 WHITE datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 4.1A 36 MOHM TH datasheet.pdf