Orion Fans OD1225-24LSS
OD1225-24LSS picture photo
Mfg. Part Number
OD1225-24LSS
Brief Description
FAN AXIAL 120X25MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
OD1225-24LSS.pdf
Availability of OD1225-24LSS
QUANTITY
OD1225-24LSS Order Process
Ship out your order
Specifications of OD1225-24LSS
Internal Part NumberEIS-OD1225-24LSS
SeriesOD1225
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 120mm L x 120mm H x 25mm W
Air Flow72.0 CFM (2.03m³/min)
Static Pressure0.100 in H2O (24.9 Pa)
Bearing TypeSealed Sleeve
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise34 dB
Power (Watts)3.00W
RPM1800 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.140A
Voltage Range-
Life Expectancy65000 hrs @ 45°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD1225-24LSS
Related LinksOD1225, OD1225-24LSS Datasheet, Orion Fans Distributor
OD1225-24LSS Details Description
Related parts for OD1225-24LSS
IC ADC 10BIT 80MSPS SAMPL 48QFN datasheet.pdf
IC ISOMODEM LINE-SIDE DAA 16SOIC datasheet.pdf
IC COMP DUAL 400MV REF 6-DFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS SKT datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZB10 PG29 datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 6.8NF 20% 310VAC RADIAL datasheet.pdf