Orion Fans OD1225-48HS02A
OD1225-48HS02A picture photo
Mfg. Part Number
OD1225-48HS02A
Brief Description
FAN AXIAL 120X25MM 48VDC WIRE
Datasheet Download
OD1225-48HS02A.pdf
Availability of OD1225-48HS02A
QUANTITY
OD1225-48HS02A Order Process
Ship out your order
Specifications of OD1225-48HS02A
Internal Part NumberEIS-OD1225-48HS02A
SeriesOD1225
Voltage - Rated48VDC
Size / DimensionSquare - 120mm L x 120mm H x 25mm W
Air Flow86.0 CFM (2.43m³/min)
Static Pressure0.240 in H2O (59.8 Pa)
Bearing TypeSleeve
Fan TypeTubeaxial
FeaturesLocked Rotor Sensor
Noise42 dB
Power (Watts)-
RPM3000 RPM
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.100A
Voltage Range18 ~ 53VDC
Life Expectancy30000 hrs @ 40°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD1225-48HS02A
Related LinksOD1225-, OD1225-48HS02A Datasheet, Orion Fans Distributor
OD1225-48HS02A Details Description
Related parts for OD1225-48HS02A
IC DAC 8BIT QUAD W/AMP 20SSOP datasheet.pdf
IC MON SUPP QD W/RST&SEL 16-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 845 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
BALUN 2.4GHZ WIFI/BLUETOOTH datasheet.pdf
RES SMD 11.3K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5.5VOUT 100W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT datasheet.pdf
MICRO 25C S 72" YEL JACKS datasheet.pdf
CRYSTAL 37.400 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
CAP FILM 6.8UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf