Orion Fans OD1225-48HSS
OD1225-48HSS picture photo
Mfg. Part Number
OD1225-48HSS
Brief Description
FAN AXIAL 120X25MM 48VDC WIRE
Datasheet Download
OD1225-48HSS.pdf
Availability of OD1225-48HSS
QUANTITY
OD1225-48HSS Order Process
Ship out your order
Specifications of OD1225-48HSS
Internal Part NumberEIS-OD1225-48HSS
SeriesOD1225
Voltage - Rated48VDC
Size / DimensionSquare - 120mm L x 120mm H x 25mm W
Air Flow86.0 CFM (2.43m³/min)
Static Pressure0.240 in H2O (59.8 Pa)
Bearing TypeSealed Sleeve
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise42 dB
Power (Watts)-
RPM3000 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.100A
Voltage Range18 ~ 53VDC
Life Expectancy30000 hrs @ 40°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD1225-48HSS
Related LinksOD1225, OD1225-48HSS Datasheet, Orion Fans Distributor
OD1225-48HSS Details Description
Related parts for OD1225-48HSS
RES 12K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
JUMPER M5X50 B W/SS ST datasheet.pdf
SWITCH ROLLER ARM LEVER SPDT 15A datasheet.pdf
FILTER MULTI-STAGE HI PERF 12A datasheet.pdf
RES 3.30K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT POLY 470UF 2V 1411 datasheet.pdf
LABEL SHEET datasheet.pdf
IC BATT OV PROT LI-ION 8WSON datasheet.pdf
CAP MICA 9PF 1PF 300V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf