Orion Fans OD1232-12HB02A
OD1232-12HB02A picture photo
Mfg. Part Number
OD1232-12HB02A
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 120X32MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
OD1232-12HB02A.pdf
Availability of OD1232-12HB02A
QUANTITY
OD1232-12HB02A Order Process
Ship out your order
Specifications of OD1232-12HB02A
Internal Part NumberEIS-OD1232-12HB02A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandard Wire Colors For Fans
Standard Package40
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesOD1232
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 120mm L x 120mm H x 32mm W
Air Flow120.0 CFM (3.39m³/min)
Static Pressure0.420 in H2O (104.6 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesLocked Rotor Sensor
Noise51 dB
Power (Watts)-
RPM3750 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 176°F (-20 ~ 80°C)
Current Rating0.600A
Voltage Range6 ~ 13.8VDC
Life Expectancy60000 hrs @ 40°C
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD1232-12HB02A
Related LinksOD1232-, OD1232-12HB02A Datasheet, Orion Fans Distributor
OD1232-12HB02A Details Description
Related parts for OD1232-12HB02A
IDC CABLE-ASS40A/ AE40G / X datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
Connector Receptacle 33 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS 1MM SMD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 240LFBGA datasheet.pdf
VARISTOR 297V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 38.3K OHM 1% 30W datasheet.pdf
HOT MELT APPL T TIP ASSY 3/BAG datasheet.pdf
SENS INDUCT PROX 3W SPST M12 datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
CAP FILM 1000PF 10% 630V AXIAL datasheet.pdf