Orion Fans OD1232-24HS
OD1232-24HS picture photo
Mfg. Part Number
OD1232-24HS
Brief Description
FAN AXIAL 120X32MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
OD1232-24HS.pdf
Availability of OD1232-24HS
QUANTITY
OD1232-24HS Order Process
Ship out your order
Specifications of OD1232-24HS
Internal Part NumberEIS-OD1232-24HS
FamilyDC Fans
SeriesOD1232
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 120mm L x 120mm H x 32mm W
Air Flow120.0 CFM (3.39m³/min)
Static Pressure0.420 in H2O (104.6 Pa)
Bearing TypeSleeve
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise51 dB
Power (Watts)-
RPM3750 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 122°F (-10 ~ 50°C)
Current Rating0.450A
Voltage Range12 ~ 27.8VDC
Life Expectancy30000 hrs @ 40°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD1232-24HS
Related LinksOD123, OD1232-24HS Datasheet, Orion Fans Distributor
OD1232-24HS Details Description
Related parts for OD1232-24HS
RES SMD 1.8 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X20MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
MOD CORD SGL-ENDED 8-8 SLVR 25' datasheet.pdf
TRANS PNP/MOSFET N-CH MCPH6 datasheet.pdf
RES 226 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CORES datasheet.pdf
LEADED NTC THERMISTOR datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
IC EEPROM datasheet.pdf
CAP CER 15PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
56000UF 16V 40X50 datasheet.pdf