Orion Fans OD1232-48HSS
OD1232-48HSS picture photo
Mfg. Part Number
OD1232-48HSS
Brief Description
FAN AXIAL 120X32MM 48VDC WIRE
Datasheet Download
OD1232-48HSS.pdf
Availability of OD1232-48HSS
QUANTITY
OD1232-48HSS Order Process
Ship out your order
Specifications of OD1232-48HSS
Internal Part NumberEIS-OD1232-48HSS
FamilyDC Fans
SeriesOD1232
Voltage - Rated48VDC
Size / DimensionSquare - 120mm L x 120mm H x 32mm W
Air Flow120.0 CFM (3.39m³/min)
Static Pressure0.420 in H2O (104.6 Pa)
Bearing TypeSealed Sleeve
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise51 dB
Power (Watts)-
RPM3750 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 122°F (-10 ~ 50°C)
Current Rating0.180A
Voltage Range24 ~ 55.2VDC
Life Expectancy30000 hrs @ 40°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD1232-48HSS
Related LinksOD1232, OD1232-48HSS Datasheet, Orion Fans Distributor
OD1232-48HSS Details Description
Related parts for OD1232-48HSS
IC ADC 16-BIT 2CH 150KSPS 8-SOIC datasheet.pdf
RES 130 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 178 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS PIN datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X6MM XCUT datasheet.pdf
CONN SSL HDR 2POS 2.5MM SOLDER datasheet.pdf