Orion Fans OD1238-12LBXC10A
OD1238-12LBXC10A picture photo
Mfg. Part Number
OD1238-12LBXC10A
Brief Description
FAN AXIAL 120X38.5MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
OD1238-12LBXC10A.pdf
Availability of OD1238-12LBXC10A
QUANTITY
OD1238-12LBXC10A Order Process
Ship out your order
Specifications of OD1238-12LBXC10A
Internal Part NumberEIS-OD1238-12LBXC10A
FamilyDC Fans
SeriesOD1238
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 120mm L x 120mm H x 38.5mm W
Air Flow150.0 CFM (4.24m³/min)
Static Pressure0.380 in H2O (94.6 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesPWM Control; Speed Sensor (Tach)
Noise52 dB
Power (Watts)10.0W
RPM3200 RPM
Termination4 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.870A
Voltage Range-
Life Expectancy65000 hrs @ 45°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD1238-12LBXC10A
Related LinksOD1238-1, OD1238-12LBXC10A Datasheet, Orion Fans Distributor
OD1238-12LBXC10A Details Description
Related parts for OD1238-12LBXC10A
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 15W datasheet.pdf
RES 29.4 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 64.9 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CAP CER 9PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 5.5VOUT 50W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
IC RECEIVER CBL EQUALIZER 100BGA datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER DUAL 15V 7.4A datasheet.pdf