Orion Fans OD1238-12LSS02A
OD1238-12LSS02A picture photo
Mfg. Part Number
OD1238-12LSS02A
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 120X38.5MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
OD1238-12LSS02A.pdf
Availability of OD1238-12LSS02A
QUANTITY
OD1238-12LSS02A Order Process
Ship out your order
Specifications of OD1238-12LSS02A
Internal Part NumberEIS-OD1238-12LSS02A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandard Wire Colors For Fans
Standard Package40
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesOD1238
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 120mm L x 120mm H x 38.5mm W
Air Flow73.0 CFM (2.07m³/min)
Static Pressure0.130 in H2O (32.4 Pa)
Bearing TypeSealed Sleeve
Fan TypeTubeaxial
FeaturesLocked Rotor Sensor
Noise33 dB
Power (Watts)3.00W
RPM1950 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.240A
Voltage Range-
Life Expectancy65000 hrs @ 45°C