Orion Fans OD1238-24LB02A
OD1238-24LB02A picture photo
Mfg. Part Number
OD1238-24LB02A
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 120X38.5MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
OD1238-24LB02A.pdf
Availability of OD1238-24LB02A
QUANTITY
OD1238-24LB02A Order Process
Ship out your order
Specifications of OD1238-24LB02A
Internal Part NumberEIS-OD1238-24LB02A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandard Wire Colors For Fans
Standard Package40
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesOD1238
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 120mm L x 120mm H x 38.5mm W
Air Flow73.0 CFM (2.07m³/min)
Static Pressure0.130 in H2O (32.4 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesLocked Rotor Sensor
Noise33 dB
Power (Watts)4.00W
RPM1950 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.140A
Voltage Range-
Life Expectancy65000 hrs @ 45°C
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD1238-24LB02A
Related LinksOD1238-, OD1238-24LB02A Datasheet, Orion Fans Distributor
OD1238-24LB02A Details Description
Related parts for OD1238-24LB02A
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
IC XDCP DUAL 256TP 100K 24-SOIC datasheet.pdf
IC DAC 12BIT LC2MOS 20PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
ENCAPSULATED CURRENT SENSE TRANS datasheet.pdf
RES 75K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.61 OHM 1% 20W datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 16KB datasheet.pdf
Virtex-II 1.5V Field-Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf
Isolated Sub-Miniature 1W Dual Output DC/DC Converters datasheet.pdf