Orion Fans OD1238-24LBXC
OD1238-24LBXC picture photo
Mfg. Part Number
OD1238-24LBXC
Brief Description
FAN AXIAL 120X38.5MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
OD1238-24LBXC.pdf
Availability of OD1238-24LBXC
QUANTITY
OD1238-24LBXC Order Process
Ship out your order
Specifications of OD1238-24LBXC
Internal Part NumberEIS-OD1238-24LBXC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSelection Guide
Standard Wire Colors For Fans
Product Training ModulesDC Fans
Specialty Fans
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesOD1238
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 120mm L x 120mm H x 38.5mm W
Air Flow150.0 CFM (4.24m³/min)
Static Pressure0.380 in H2O (94.6 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise52 dB
Power (Watts)9.00W
RPM3200 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.420A
Voltage Range-
Life Expectancy65000 hrs @ 45°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD1238-24LBXC
Related LinksOD1238, OD1238-24LBXC Datasheet, Orion Fans Distributor
OD1238-24LBXC Details Description
Related parts for OD1238-24LBXC
CONN EDGECARD 44POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 176POS TYPE D VERT datasheet.pdf
CAP CER 27PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
IC COMP LOW VOLT TSOT23-8 datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 35V 10% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS VERT 7.62MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES SMD 332K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 68MA 260 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf