Orion Fans OD1238-48HHBXC10A
OD1238-48HHBXC10A picture photo
Mfg. Part Number
OD1238-48HHBXC10A
Brief Description
FAN AXIAL 120X38.5MM 48VDC WIRE
Datasheet Download
OD1238-48HHBXC10A.pdf
Availability of OD1238-48HHBXC10A
QUANTITY
OD1238-48HHBXC10A Order Process
Ship out your order
Specifications of OD1238-48HHBXC10A
Internal Part NumberEIS-OD1238-48HHBXC10A
FamilyDC Fans
SeriesOD1238
Voltage - Rated48VDC
Size / DimensionSquare - 120mm L x 120mm H x 38.5mm W
Air Flow220.0 CFM (6.23m³/min)
Static Pressure0.750 in H2O (186.8 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesPWM Control; Speed Sensor (Tach)
Noise63 dB
Power (Watts)32W
RPM4700 RPM
Termination4 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.680A
Voltage Range-
Life Expectancy65000 hrs @ 45°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD1238-48HHBXC10A
Related LinksOD1238-4, OD1238-48HHBXC10A Datasheet, Orion Fans Distributor
OD1238-48HHBXC10A Details Description
Related parts for OD1238-48HHBXC10A
IDC CABLE - MDG50K/MC50F/X datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RND SPACER 0.032" NYLON 24.13MM datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
IC FREQUENCY SYNTHESIZER 6PIN datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 10% 700V AXIAL datasheet.pdf