Orion Fans OD1238-48LBXC
OD1238-48LBXC picture photo
Mfg. Part Number
OD1238-48LBXC
Brief Description
FAN AXIAL 120X38.5MM 48VDC WIRE
Datasheet Download
OD1238-48LBXC.pdf
Availability of OD1238-48LBXC
QUANTITY
OD1238-48LBXC Order Process
Ship out your order
Specifications of OD1238-48LBXC
Internal Part NumberEIS-OD1238-48LBXC
FamilyDC Fans
SeriesOD1238
Voltage - Rated48VDC
Size / DimensionSquare - 120mm L x 120mm H x 38.5mm W
Air Flow150.0 CFM (4.24m³/min)
Static Pressure0.380 in H2O (94.6 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise52 dB
Power (Watts)11.0W
RPM3200 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.220A
Voltage Range-
Life Expectancy65000 hrs @ 45°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD1238-48LBXC
Related LinksOD1238, OD1238-48LBXC Datasheet, Orion Fans Distributor
OD1238-48LBXC Details Description
Related parts for OD1238-48LBXC
FLEX CABLE - AFF14A/AF14/AFF14A datasheet.pdf
RES SMD 11.5K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1.5A PPAK datasheet.pdf
RES 14.5K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS BOX MT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 39 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
DIP SWITCH 1.27MM 10 POL 24V datasheet.pdf
BOX PLSTC GRAY 6.34"L X 10.04"W datasheet.pdf
LC-LC DUPLEX ASSEM 2M datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.72V 500MW SOD80 datasheet.pdf