Orion Fans OD1238-48LBXC10A
OD1238-48LBXC10A picture photo
Mfg. Part Number
OD1238-48LBXC10A
Brief Description
FAN AXIAL 120X38.5MM 48VDC WIRE
Datasheet Download
OD1238-48LBXC10A.pdf
Availability of OD1238-48LBXC10A
QUANTITY
OD1238-48LBXC10A Order Process
Ship out your order
Specifications of OD1238-48LBXC10A
Internal Part NumberEIS-OD1238-48LBXC10A
FamilyDC Fans
SeriesOD1238
Voltage - Rated48VDC
Size / DimensionSquare - 120mm L x 120mm H x 38.5mm W
Air Flow150.0 CFM (4.24m³/min)
Static Pressure0.380 in H2O (94.6 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesPWM Control; Speed Sensor (Tach)
Noise52 dB
Power (Watts)11.0W
RPM3200 RPM
Termination4 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.220A
Voltage Range-
Life Expectancy65000 hrs @ 45°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD1238-48LBXC10A
Related LinksOD1238-4, OD1238-48LBXC10A Datasheet, Orion Fans Distributor
OD1238-48LBXC10A Details Description
Related parts for OD1238-48LBXC10A
CAP CER 0.015UF 630V X7R 1808 datasheet.pdf
CONN PLUG 43POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC SRAM 1MB 10NS 32TSOP datasheet.pdf
CAP CER 10UF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
CERAMIC FILTER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf