Orion Fans OD127-12HHB02A
OD127-12HHB02A picture photo
Mfg. Part Number
OD127-12HHB02A
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 127X38.5MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
OD127-12HHB02A.pdf
Availability of OD127-12HHB02A
QUANTITY
OD127-12HHB02A Order Process
Ship out your order
Specifications of OD127-12HHB02A
Internal Part NumberEIS-OD127-12HHB02A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandard Wire Colors For Fans
Standard Package40
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesOD127
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 127mm L x 127mm H x 38.5mm W
Air Flow226.0 CFM (6.40m³/min)
Static Pressure0.550 in H2O (137.0 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesLocked Rotor Sensor
Noise62 dB
Power (Watts)-
RPM4100 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 167°F (-20 ~ 75°C)
Current Rating2.3A
Voltage Range8 ~ 14VDC
Life Expectancy60000 hrs @ 45°C
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD127-12HHB02A
Related LinksOD127-1, OD127-12HHB02A Datasheet, Orion Fans Distributor
OD127-12HHB02A Details Description
Related parts for OD127-12HHB02A
CIR BRKR 10A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPT W/WIRE LEADS datasheet.pdf
CONN ADAPTER 10P-10P F-M PNL MNT datasheet.pdf
DSUB 44 F CRIMP NM LC CAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
LED GREEN DIFF 2SMD R/A datasheet.pdf
SL 5.08/180/6 B PBT BL datasheet.pdf
CABLE ETHERNET datasheet.pdf
FIXED IND 0.3NH 600MA 100 MOHM datasheet.pdf
DIODE STD REC ISO LEAD 70A DO5 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LTC3406ES5 datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf