Orion Fans OD127-24HBXC
OD127-24HBXC picture photo
Mfg. Part Number
OD127-24HBXC
Brief Description
FAN AXIAL 127X38.5MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
OD127-24HBXC.pdf
Availability of OD127-24HBXC
QUANTITY
OD127-24HBXC Order Process
Ship out your order
Specifications of OD127-24HBXC
Internal Part NumberEIS-OD127-24HBXC
SeriesOD127
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 127mm L x 127mm H x 38.5mm W
Air Flow193.0 CFM (5.46m³/min)
Static Pressure0.460 in H2O (114.6 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise56 dB
Power (Watts)-
RPM3500 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 167°F (-20 ~ 75°C)
Current Rating0.610A
Voltage Range11 ~ 28VDC
Life Expectancy60000 hrs @ 45°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD127-24HBXC
Related LinksOD127-, OD127-24HBXC Datasheet, Orion Fans Distributor
OD127-24HBXC Details Description
Related parts for OD127-24HBXC
RES 22.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 16K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 107K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC RESET GEN 3.08V VTH SOT143-4 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 30A 125V datasheet.pdf
TERMINAL BLK 5POS 5MM SIDE ENT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS SKT datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
IMAGE SENSOR CCD VGA DUAL 22CDIP datasheet.pdf
CONN 12POS 0.8MM SMT datasheet.pdf