Orion Fans OD127-48HBXC10A
OD127-48HBXC10A picture photo
Mfg. Part Number
OD127-48HBXC10A
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 127X38.5MM 48VDC WIRE
Datasheet Download
OD127-48HBXC10A.pdf
Availability of OD127-48HBXC10A
QUANTITY
OD127-48HBXC10A Order Process
Ship out your order
Specifications of OD127-48HBXC10A
Internal Part NumberEIS-OD127-48HBXC10A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandard Wire Colors For Fans
Standard Package40
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesOD127
Voltage - Rated48VDC
Size / DimensionSquare - 127mm L x 127mm H x 38.5mm W
Air Flow242.0 CFM (6.85m³/min)
Static Pressure0.630 in H2O (156.9 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesPWM Control; Speed Sensor (Tach)
Noise65 dB
Power (Watts)-
RPM4500 RPM
Termination4 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 167°F (-20 ~ 75°C)
Current Rating0.700A
Voltage Range22 ~ 55VDC
Life Expectancy60000 hrs @ 45°C
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD127-48HBXC10A
Related LinksOD127-4, OD127-48HBXC10A Datasheet, Orion Fans Distributor
OD127-48HBXC10A Details Description
Related parts for OD127-48HBXC10A
IC ACCELEROMETER 3AX 2G 16LFCSP datasheet.pdf
PTC RESTTBLE 0.20A 30V CHIP 1812 datasheet.pdf
RES 100K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT CPC 9POS SZ13 STD datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 11POS 5A datasheet.pdf
E-CAT 16 IN PNP datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ10B M20 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
LED RED CLEAR 10MM ROUND T/H datasheet.pdf