Orion Fans OD127-48LB
OD127-48LB picture photo
Mfg. Part Number
OD127-48LB
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 127X38.5MM 48VDC WIRE
Datasheet Download
OD127-48LB.pdf
Availability of OD127-48LB
QUANTITY
OD127-48LB Order Process
Ship out your order
Specifications of OD127-48LB
Internal Part NumberEIS-OD127-48LB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSelection Guide
Standard Wire Colors For Fans
Product Training ModulesDC Fans
Standard Package40
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesOD127
Voltage - Rated48VDC
Size / DimensionSquare - 127mm L x 127mm H x 38.5mm W
Air Flow133.0 CFM (3.76m³/min)
Static Pressure0.230 in H2O (57.3 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise30 dB
Power (Watts)-
RPM2500 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 167°F (-20 ~ 75°C)
Current Rating0.170A
Voltage Range22 ~ 55VDC
Life Expectancy60000 hrs @ 45°C
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD127-48LB
Related LinksOD127, OD127-48LB Datasheet, Orion Fans Distributor
OD127-48LB Details Description
Related parts for OD127-48LB
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 576 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 12VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 1.5A 90 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 52.3K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 1.8UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES 3.9M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 63POS 0.200 T/H TIN datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 15V 2214 datasheet.pdf