Orion Fans OD2510-12LLB
OD2510-12LLB picture photo
Mfg. Part Number
OD2510-12LLB
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 25.5X10MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
OD2510-12LLB.pdf
Availability of OD2510-12LLB
QUANTITY
OD2510-12LLB Order Process
Ship out your order
Specifications of OD2510-12LLB
Internal Part NumberEIS-OD2510-12LLB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSelection Guide
Standard Wire Colors For Fans
Product Training ModulesDC Fans
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesOD2510
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 25.5mm L x 25.5mm H x 10mm W
Air Flow1.45 CFM (0.041m³/min)
Static Pressure0.070 in H2O (17.4 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise15 dB(A)
Power (Watts)0.84W
RPM7000 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 167°F (-20 ~ 75°C)
Current Rating0.070A
Voltage Range9 ~ 13.2VDC
Life Expectancy60000 hrs @ 45°C
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT)
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD2510-12LLB
Related LinksOD2510, OD2510-12LLB Datasheet, Orion Fans Distributor
OD2510-12LLB Details Description
Related parts for OD2510-12LLB
CONN RECEPT CPC 22POS STD SER 4 datasheet.pdf
RES SMD 232 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 280K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 13VWM MODULE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 511K OHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf