Orion Fans OD300S7-24
OD300S7-24 picture photo
Mfg. Part Number
OD300S7-24
Manufacturer
Product Category
Rack Thermal Management
Brief Description
3 FAN TRAY 24V 7" DEEP 330CFM
Datasheet Download
OD300S7-24.pdf
Availability of OD300S7-24
QUANTITY
OD300S7-24 Order Process
Ship out your order
Specifications of OD300S7-24
Internal Part NumberEIS-OD300S7-24
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSelection Guide
Product Training ModulesAC Fans
Fan Trays
Video FilePower Distribution Unit Demo
Standard Package1
Category Boxes, Enclosures, Racks
FamilyRack Thermal Management
SeriesOD300
TypeFan Tray
Voltage - Input24VDC
SpecificationsFan Tray, DC, 3 Fans, 330 CFM
Size / Dimension19.00" L x 7.00" W x 1.75" H (482.6mm x 177.8mm x 44.4mm)
Shipping InfoShipped from Digi-Key
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD300S7-24
Related LinksOD300, OD300S7-24 Datasheet, Orion Fans Distributor
OD300S7-24 Details Description
Related parts for OD300S7-24
IC VREF SHUNT 1.225V 8SOP datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 ALUMINUM 1-1/2" datasheet.pdf
RES SMD 80.6K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 55POS TYPE C VERT datasheet.pdf
SUBMINIATURE BASIC SWITCH datasheet.pdf
SENSOR PRES .1BAR GAUGE 5V SMD datasheet.pdf
H48-6 SHEET 150X150X3MM W/ADH datasheet.pdf
RES 9.31 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 361 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf