Orion Fans OD3010-12HSS
OD3010-12HSS picture photo
Mfg. Part Number
OD3010-12HSS
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 30X10.2MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
OD3010-12HSS.pdf
Availability of OD3010-12HSS
QUANTITY
OD3010-12HSS Order Process
Ship out your order
Specifications of OD3010-12HSS
Internal Part NumberEIS-OD3010-12HSS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSelection Guide
Standard Wire Colors For Fans
Product Training ModulesDC Fans
Standard Package40
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesOD3010
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 30mm L x 30mm H x 10.2mm W
Air Flow5.0 CFM (0.142m³/min)
Static Pressure0.200 in H2O (49.8 Pa)
Bearing TypeSealed Sleeve
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise32 dB
Power (Watts)-
RPM11000 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.100A
Voltage Range8 ~ 17VDC
Life Expectancy60000 hrs @ 45°C
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD3010-12HSS
Related LinksOD3010, OD3010-12HSS Datasheet, Orion Fans Distributor
OD3010-12HSS Details Description
Related parts for OD3010-12HSS
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
CONN FFC HEADER 12POS 2.54MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 79POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
RES SMD 5.36KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES 133K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 475K OHM 1/2W .25% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 1.8V datasheet.pdf