Orion Fans OD4010-12HHSS01A
OD4010-12HHSS01A picture photo
Mfg. Part Number
OD4010-12HHSS01A
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 40X10.5MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
OD4010-12HHSS01A.pdf
Availability of OD4010-12HHSS01A
QUANTITY
OD4010-12HHSS01A Order Process
Ship out your order
Specifications of OD4010-12HHSS01A
Internal Part NumberEIS-OD4010-12HHSS01A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandard Wire Colors For Fans
Standard Package40
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesOD4010
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 40mm L x 40mm H x 10.5mm W
Air Flow-
Static Pressure-
Bearing TypeSealed Sleeve
Fan TypeTubeaxial
FeaturesSpeed Sensor (Tach)
Noise-
Power (Watts)-
RPM-
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 176°F (-20 ~ 80°C)
Current Rating-
Voltage Range7 ~ 14VDC
Life Expectancy30000 hrs @ 45°C
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD4010-12HHSS01A
Related LinksOD4010-1, OD4010-12HHSS01A Datasheet, Orion Fans Distributor
OD4010-12HHSS01A Details Description
Related parts for OD4010-12HHSS01A
IC CTRLR BATT CHRGR LI-ION 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 226 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL US8 datasheet.pdf
HEADER 10POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
FLASHLT CLIPON LED 110LM AA(2) datasheet.pdf
RES 422 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
HARD HAT PAD EVAPORATIVE COOL datasheet.pdf
Connector Socket 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf