Orion Fans OD4010-12MS02A
OD4010-12MS02A picture photo
Mfg. Part Number
OD4010-12MS02A
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 40X10.5MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
OD4010-12MS02A.pdf
Availability of OD4010-12MS02A
QUANTITY
OD4010-12MS02A Order Process
Ship out your order
Specifications of OD4010-12MS02A
Internal Part NumberEIS-OD4010-12MS02A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandard Wire Colors For Fans
Standard Package40
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesOD4010
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 40mm L x 40mm H x 10.5mm W
Air Flow6.0 CFM (0.17m³/min)
Static Pressure0.080 in H2O (19.9 Pa)
Bearing TypeSleeve
Fan TypeTubeaxial
FeaturesLocked Rotor Sensor
Noise20 dB
Power (Watts)-
RPM4800 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 176°F (-20 ~ 80°C)
Current Rating0.060A
Voltage Range7 ~ 14VDC
Life Expectancy30000 hrs @ 45°C
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD4010-12MS02A
Related LinksOD4010-, OD4010-12MS02A Datasheet, Orion Fans Distributor
OD4010-12MS02A Details Description
Related parts for OD4010-12MS02A
CAP FILM 0.068UF 5% 16VDC 1210 datasheet.pdf
VARISTOR 610V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
IC USB SWITCH DUAL 1X1 14TSSOP datasheet.pdf
IC FPGA 171 I/O 256FBGA datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 0402 SMD datasheet.pdf
RES SMD 138 OHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 36 datasheet.pdf
CAP FILM 6.8UF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf