Orion Fans OD4010-24LSS
OD4010-24LSS picture photo
Mfg. Part Number
OD4010-24LSS
Brief Description
FAN AXIAL 40X10.5MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
OD4010-24LSS.pdf
Availability of OD4010-24LSS
QUANTITY
OD4010-24LSS Order Process
Ship out your order
Specifications of OD4010-24LSS
Internal Part NumberEIS-OD4010-24LSS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandard Wire Colors For Fans
Standard Package40
SeriesOD4010
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 40mm L x 40mm H x 10.5mm W
Air Flow5.0 CFM (0.142m³/min)
Static Pressure0.060 in H2O (14.9 Pa)
Bearing TypeSealed Sleeve
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise14 dB
Power (Watts)-
RPM4200 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 176°F (-20 ~ 80°C)
Current Rating0.030A
Voltage Range10 ~ 27VDC
Life Expectancy30000 hrs @ 45°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD4010-24LSS
Related LinksOD4010, OD4010-24LSS Datasheet, Orion Fans Distributor
OD4010-24LSS Details Description
Related parts for OD4010-24LSS
CONN EDGECARD 88POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 7 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC ADC 8BIT 2CH SRL OUT 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 18.2K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 14POS 5A datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 1812 datasheet.pdf
CABLE SGL-END R/A FMAL 12POS 6' datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 3A SYNC 7VSON datasheet.pdf
MOD WIRELESSHART MOTE 2.4GHZ datasheet.pdf