Orion Fans OD4010-24LSS02A
OD4010-24LSS02A picture photo
Mfg. Part Number
OD4010-24LSS02A
Brief Description
FAN AXIAL 40X10.5MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
OD4010-24LSS02A.pdf
Availability of OD4010-24LSS02A
QUANTITY
OD4010-24LSS02A Order Process
Ship out your order
Specifications of OD4010-24LSS02A
Internal Part NumberEIS-OD4010-24LSS02A
FamilyDC Fans
SeriesOD4010
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 40mm L x 40mm H x 10.5mm W
Air Flow5.0 CFM (0.142m³/min)
Static Pressure0.060 in H2O (14.9 Pa)
Bearing TypeSealed Sleeve
Fan TypeTubeaxial
FeaturesLocked Rotor Sensor
Noise14 dB
Power (Watts)-
RPM4200 RPM
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 176°F (-20 ~ 80°C)
Current Rating0.030A
Voltage Range10 ~ 27VDC
Life Expectancy30000 hrs @ 45°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD4010-24LSS02A
Related LinksOD4010-, OD4010-24LSS02A Datasheet, Orion Fans Distributor
OD4010-24LSS02A Details Description
Related parts for OD4010-24LSS02A
CONN RECEPT PIN .015-.022" .060" datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V datasheet.pdf
CAP ALUM 25000UF 50V SCREW datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO220AB datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 128POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 3W DO214AC datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets 15, 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf