Orion Fans OD4020-12LLS
OD4020-12LLS picture photo
Mfg. Part Number
OD4020-12LLS
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 40X20MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
OD4020-12LLS.pdf
Availability of OD4020-12LLS
QUANTITY
OD4020-12LLS Order Process
Ship out your order
Specifications of OD4020-12LLS
Internal Part NumberEIS-OD4020-12LLS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandard Wire Colors For Fans
Featured ProductSealed Sleeve Bearing Fans
Standard Package40
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesOD4020
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 40mm L x 40mm H x 20mm W
Air Flow-
Static Pressure-
Bearing TypeSleeve
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise-
Power (Watts)-
RPM-
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 176°F (-20 ~ 80°C)
Current Rating-
Voltage Range7 ~ 14VDC
Life Expectancy30000 hrs @ 45°C
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD4020-12LLS
Related LinksOD4020, OD4020-12LLS Datasheet, Orion Fans Distributor
OD4020-12LLS Details Description
Related parts for OD4020-12LLS
IC CLK BUFFER 1:10 100MHZ 20QSOP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 200MA SOT323 datasheet.pdf
RES SMD 34.8KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 825 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1.27K OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 200MW SOD323 datasheet.pdf
FAN 254X89MM 115V IP55 SALT FOG datasheet.pdf