Orion Fans OD4020-12LS02A
OD4020-12LS02A picture photo
Mfg. Part Number
OD4020-12LS02A
Brief Description
FAN AXIAL 40X20MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
OD4020-12LS02A.pdf
Availability of OD4020-12LS02A
QUANTITY
OD4020-12LS02A Order Process
Ship out your order
Specifications of OD4020-12LS02A
Internal Part NumberEIS-OD4020-12LS02A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandard Wire Colors For Fans
Featured ProductSealed Sleeve Bearing Fans
FamilyDC Fans
SeriesOD4020
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 40mm L x 40mm H x 20mm W
Air Flow7.0 CFM (0.198m³/min)
Static Pressure0.190 in H2O (47.3 Pa)
Bearing TypeSleeve
Fan TypeTubeaxial
FeaturesLocked Rotor Sensor
Noise24 dB
Power (Watts)-
RPM6200 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 176°F (-20 ~ 80°C)
Current Rating0.070A
Voltage Range7 ~ 14VDC
Life Expectancy30000 hrs @ 45°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD4020-12LS02A
Related LinksOD4020-, OD4020-12LS02A Datasheet, Orion Fans Distributor
OD4020-12LS02A Details Description
Related parts for OD4020-12LS02A
RES ARRAY 8 RES 2.2K OHM 9SRT datasheet.pdf
RES SMD 45.3K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 16.9 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 3.0V SOT23-5 datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 7/16-20UNF 2B 4.5V datasheet.pdf
IC TRANSP LATCH 16BIT D 48-TSSOP datasheet.pdf
CONN HDR 60POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 56POS 1MM GOLD SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
2442 14 244214 datasheet.pdf
FUSE CERM 20A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf