Orion Fans OD4020-12LSS02A
OD4020-12LSS02A picture photo
Mfg. Part Number
OD4020-12LSS02A
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 40X20MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
OD4020-12LSS02A.pdf
Availability of OD4020-12LSS02A
QUANTITY
OD4020-12LSS02A Order Process
Ship out your order
Specifications of OD4020-12LSS02A
Internal Part NumberEIS-OD4020-12LSS02A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandard Wire Colors For Fans
Featured ProductSealed Sleeve Bearing Fans
Standard Package40
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesOD4020
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 40mm L x 40mm H x 20mm W
Air Flow7.0 CFM (0.198m³/min)
Static Pressure0.190 in H2O (47.3 Pa)
Bearing TypeSealed Sleeve
Fan TypeTubeaxial
FeaturesLocked Rotor Sensor
Noise24 dB
Power (Watts)-
RPM6200 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 176°F (-20 ~ 80°C)
Current Rating0.070A
Voltage Range7 ~ 14VDC
Life Expectancy45000 hrs @ 45°C
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD4020-12LSS02A
Related LinksOD4020-, OD4020-12LSS02A Datasheet, Orion Fans Distributor
OD4020-12LSS02A Details Description
Related parts for OD4020-12LSS02A
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
LED 2HI 3MM NARROW GREEN PC MNT datasheet.pdf
IC ZERO DELAY CLOCK BUFF 16TSSOP datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.4KV 560A Y1-CU datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.05W SMD datasheet.pdf
CABLE 6COND 22AWG NATURAL datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK VERT 8POS TIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 402 OHM 1% 10W datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 865MA 200 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 28 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf