Orion Fans OD4020-24LB02A
OD4020-24LB02A picture photo
Mfg. Part Number
OD4020-24LB02A
Brief Description
FAN AXIAL 40X20MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
OD4020-24LB02A.pdf
Availability of OD4020-24LB02A
QUANTITY
OD4020-24LB02A Order Process
Ship out your order
Specifications of OD4020-24LB02A
Internal Part NumberEIS-OD4020-24LB02A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandard Wire Colors For Fans
Featured ProductSealed Sleeve Bearing Fans
FamilyDC Fans
SeriesOD4020
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 40mm L x 40mm H x 20mm W
Air Flow7.0 CFM (0.198m³/min)
Static Pressure0.190 in H2O (47.3 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesLocked Rotor Sensor
Noise24 dB
Power (Watts)-
RPM6200 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 176°F (-20 ~ 80°C)
Current Rating0.050A
Voltage Range10 ~ 27VDC
Life Expectancy60000 hrs @ 45°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD4020-24LB02A
Related LinksOD4020-, OD4020-24LB02A Datasheet, Orion Fans Distributor
OD4020-24LB02A Details Description
Related parts for OD4020-24LB02A
VOLT DETECT IC CMOS IV 2.0V TO92 datasheet.pdf
RES SMD 88.7K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONTACT PIN 20-24AWG CRIMP TIN datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 0.110" (2.79mm) Solder datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 1.54 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 19POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
LED XLAMP XQ-E AMBER datasheet.pdf
750 TB SPRING PLUG datasheet.pdf
HSL LIGNT CABLE datasheet.pdf
CAP POLY 270UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CONN DSUB 15POS M HD R/A datasheet.pdf