Orion Fans OD4020-24MB02A
OD4020-24MB02A picture photo
Mfg. Part Number
OD4020-24MB02A
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 40X20MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
OD4020-24MB02A.pdf
Availability of OD4020-24MB02A
QUANTITY
OD4020-24MB02A Order Process
Ship out your order
Specifications of OD4020-24MB02A
Internal Part NumberEIS-OD4020-24MB02A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandard Wire Colors For Fans
Featured ProductSealed Sleeve Bearing Fans
Standard Package40
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesOD4020
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 40mm L x 40mm H x 20mm W
Air Flow8.0 CFM (0.226m³/min)
Static Pressure0.240 in H2O (59.8 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesLocked Rotor Sensor
Noise28 dB
Power (Watts)-
RPM6900 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 176°F (-20 ~ 80°C)
Current Rating0.060A
Voltage Range10 ~ 27VDC
Life Expectancy60000 hrs @ 45°C
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD4020-24MB02A
Related LinksOD4020-, OD4020-24MB02A Datasheet, Orion Fans Distributor
OD4020-24MB02A Details Description
Related parts for OD4020-24MB02A
IC REG LDO 1.8V 1.5A TO220-5 datasheet.pdf
CABLE SMA-RA/SMA-RA 60" RG-58 datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 500V X7R 1812 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 50MA 24V datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES 2.4 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.37M OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 19A 4.3 MOHM SMD datasheet.pdf
4R RA REC STB 1GP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 78 Position Through Hole Solder datasheet.pdf