Orion Fans OD4028-12LS
OD4028-12LS picture photo
Mfg. Part Number
OD4028-12LS
Brief Description
FAN AXIAL 40X28MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
OD4028-12LS.pdf
Availability of OD4028-12LS
QUANTITY
OD4028-12LS Order Process
Ship out your order
Specifications of OD4028-12LS
Internal Part NumberEIS-OD4028-12LS
FamilyDC Fans
SeriesOD4028
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 40mm L x 40mm H x 28mm W
Air Flow7.0 CFM (0.198m³/min)
Static Pressure0.100 in H2O (24.9 Pa)
Bearing TypeSleeve
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise25 dB
Power (Watts)-
RPM5000 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 122°F (-10 ~ 50°C)
Current Rating0.120A
Voltage Range7 ~ 14VDC
Life Expectancy30000 hrs @ 45°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD4028-12LS
Related LinksOD402, OD4028-12LS Datasheet, Orion Fans Distributor
OD4028-12LS Details Description
Related parts for OD4028-12LS
LED 7-SEG DISP CA YLW RHDP .51" datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP 1MM SLD datasheet.pdf
RES MO 1W 0.475 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 17.4 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 18A TO-252 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 6.3V X7R 0201 datasheet.pdf
4610-25 WIRE STOP datasheet.pdf
RES 249 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf