Orion Fans OD5010-24HS
OD5010-24HS picture photo
Mfg. Part Number
OD5010-24HS
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 50X10.5MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
OD5010-24HS.pdf
Availability of OD5010-24HS
QUANTITY
OD5010-24HS Order Process
Ship out your order
Specifications of OD5010-24HS
Internal Part NumberEIS-OD5010-24HS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandard Wire Colors For Fans
Standard Package40
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesOD5010
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 50mm L x 50mm H x 10.5mm W
Air Flow-
Static Pressure-
Bearing TypeSleeve
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise-
Power (Watts)-
RPM-
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-
Current Rating-
Voltage Range-
Life Expectancy-
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD5010-24HS
Related LinksOD501, OD5010-24HS Datasheet, Orion Fans Distributor
OD5010-24HS Details Description
Related parts for OD5010-24HS
JAM NUT 5/16" STN STEEL 1/4-36 datasheet.pdf
TVS DIODE 13.6VWM 23.63VC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 3/4W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RES 6.34K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 226 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS PNL MNT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES ARRAY 19 RES 100 OHM 20SOIC datasheet.pdf