Orion Fans OD5020-12LS02A
OD5020-12LS02A picture photo
Mfg. Part Number
OD5020-12LS02A
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 50X20MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
OD5020-12LS02A.pdf
Availability of OD5020-12LS02A
QUANTITY
OD5020-12LS02A Order Process
Ship out your order
Specifications of OD5020-12LS02A
Internal Part NumberEIS-OD5020-12LS02A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandard Wire Colors For Fans
Standard Package40
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesOD5020
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 50mm L x 50mm H x 20mm W
Air Flow-
Static Pressure-
Bearing TypeSleeve
Fan TypeTubeaxial
FeaturesLocked Rotor Sensor
Noise-
Power (Watts)-
RPM-
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-
Current Rating-
Voltage Range-
Life Expectancy-
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD5020-12LS02A
Related LinksOD5020-, OD5020-12LS02A Datasheet, Orion Fans Distributor
OD5020-12LS02A Details Description
Related parts for OD5020-12LS02A
RELAY OPTO DPST-NO 120MA 350V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 6.3V X5R 0603 datasheet.pdf
SWITCH DIP RECESSED 10POS UNSLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
RES 29.1 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.49K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 890MA 210 MOHM TH datasheet.pdf