Orion Fans OD5020-24LS01A
OD5020-24LS01A picture photo
Mfg. Part Number
OD5020-24LS01A
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 50X20MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
OD5020-24LS01A.pdf
Availability of OD5020-24LS01A
QUANTITY
OD5020-24LS01A Order Process
Ship out your order
Specifications of OD5020-24LS01A
Internal Part NumberEIS-OD5020-24LS01A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandard Wire Colors For Fans
Standard Package40
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesOD5020
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 50mm L x 50mm H x 20mm W
Air Flow-
Static Pressure-
Bearing TypeSleeve
Fan TypeTubeaxial
FeaturesSpeed Sensor (Tach)
Noise-
Power (Watts)-
RPM-
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-
Current Rating-
Voltage Range-
Life Expectancy-
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD5020-24LS01A
Related LinksOD5020-, OD5020-24LS01A Datasheet, Orion Fans Distributor
OD5020-24LS01A Details Description
Related parts for OD5020-24LS01A
HDR STR SR .100 GP datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf
CAP TANT 270UF 4V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
VOLTMETER 300VDC LED PANEL MOUNT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf