Orion Fans OD6010-12LB
OD6010-12LB picture photo
Mfg. Part Number
OD6010-12LB
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 60X10MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
OD6010-12LB.pdf
Availability of OD6010-12LB
QUANTITY
OD6010-12LB Order Process
Ship out your order
Specifications of OD6010-12LB
Internal Part NumberEIS-OD6010-12LB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandard Wire Colors For Fans
Standard Package40
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesOD6010
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 60mm L x 60mm H x 10mm W
Air Flow-
Static Pressure-
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise-
Power (Watts)-
RPM-
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-
Current Rating-
Voltage Range-
Life Expectancy-
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD6010-12LB
Related LinksOD601, OD6010-12LB Datasheet, Orion Fans Distributor
OD6010-12LB Details Description
Related parts for OD6010-12LB
IC VOLT DETECT 3.0V CMOS SMD datasheet.pdf
SWITCH KNOB ILLUM 2POS SPST YEL datasheet.pdf
IC GATE XOR 1CH 3-INP 6-DSBGA datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 70MA 5.8 OHM TH datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 9POS SNGL SMD datasheet.pdf