Orion Fans OD6010-12LSS
OD6010-12LSS picture photo
Mfg. Part Number
OD6010-12LSS
Brief Description
FAN AXIAL 60X10MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
OD6010-12LSS.pdf
Availability of OD6010-12LSS
QUANTITY
OD6010-12LSS Order Process
Ship out your order
Specifications of OD6010-12LSS
Internal Part NumberEIS-OD6010-12LSS
FamilyDC Fans
SeriesOD6010
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 60mm L x 60mm H x 10mm W
Air Flow-
Static Pressure-
Bearing TypeSealed Sleeve
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise-
Power (Watts)-
RPM-
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-
Current Rating-
Voltage Range-
Life Expectancy-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD6010-12LSS
Related LinksOD6010, OD6010-12LSS Datasheet, Orion Fans Distributor
OD6010-12LSS Details Description
Related parts for OD6010-12LSS
IC FILTER ACT PROG 28-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.37K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RECEPT 2POS 24AWG MTA100 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 3W MONO D 9USMD datasheet.pdf
11P MTA100 CONN ASSY WHT LF datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 500V X7R 2220 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf