Orion Fans OD6010-12LSS
OD6010-12LSS picture photo
Mfg. Part Number
OD6010-12LSS
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 60X10MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
OD6010-12LSS.pdf
Availability of OD6010-12LSS
QUANTITY
OD6010-12LSS Order Process
Ship out your order
Specifications of OD6010-12LSS
Internal Part NumberEIS-OD6010-12LSS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandard Wire Colors For Fans
Standard Package40
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesOD6010
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 60mm L x 60mm H x 10mm W
Air Flow-
Static Pressure-
Bearing TypeSealed Sleeve
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise-
Power (Watts)-
RPM-
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-
Current Rating-
Voltage Range-
Life Expectancy-
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD6010-12LSS
Related LinksOD6010, OD6010-12LSS Datasheet, Orion Fans Distributor
OD6010-12LSS Details Description
Related parts for OD6010-12LSS
CIR BRKR THRM 2.5A 250VAC 48VDC datasheet.pdf
IC DISTRIBUTION SW SGL 16-TSSOP datasheet.pdf
RF TRANSISTOR NPN SOT-23 datasheet.pdf
RES 0.796 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf