Orion Fans OD6015-12HB01A
OD6015-12HB01A picture photo
Mfg. Part Number
OD6015-12HB01A
Brief Description
FAN AXIAL 60X15MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
OD6015-12HB01A.pdf
Availability of OD6015-12HB01A
QUANTITY
OD6015-12HB01A Order Process
Ship out your order
Specifications of OD6015-12HB01A
Internal Part NumberEIS-OD6015-12HB01A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSelection Guide
Standard Wire Colors For Fans
Product Training ModulesDC Fans
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesOD6015
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 60mm L x 60mm H x 15mm W
Air Flow19.0 CFM (0.538m³/min)
Static Pressure0.130 in H2O (32.4 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesSpeed Sensor (Tach)
Noise37 dB
Power (Watts)-
RPM4500 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 176°F (-20 ~ 80°C)
Current Rating0.120A
Voltage Range8 ~ 17VDC
Life Expectancy60000 hrs @ 40°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD6015-12HB01A
Related LinksOD6015-, OD6015-12HB01A Datasheet, Orion Fans Distributor
OD6015-12HB01A Details Description
Related parts for OD6015-12HB01A
IC SRAM 4MBIT 70NS 48TFBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
POT 5K OHM 1/2W PLASTIC LOG datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS T/H R/A datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 2.5V 63W datasheet.pdf
508 TB WIR PRO 180D datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf