Orion Fans OD6015-12LS
OD6015-12LS picture photo
Mfg. Part Number
OD6015-12LS
Brief Description
FAN AXIAL 60X15MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
OD6015-12LS.pdf
Availability of OD6015-12LS
QUANTITY
OD6015-12LS Order Process
Ship out your order
Specifications of OD6015-12LS
Internal Part NumberEIS-OD6015-12LS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandard Wire Colors For Fans
Standard Package40
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesOD6015
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 60mm L x 60mm H x 15mm W
Air Flow-
Static Pressure-
Bearing TypeSleeve
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise-
Power (Watts)-
RPM-
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-
Current Rating-
Voltage Range-
Life Expectancy-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD6015-12LS
Related LinksOD601, OD6015-12LS Datasheet, Orion Fans Distributor
OD6015-12LS Details Description
Related parts for OD6015-12LS
PIN RECPT .032/.046 DIA 0360 SER datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 8X1 28SOIC datasheet.pdf
IC REG BST FLYBACK INV ADJ 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 100OHM 0.01% 1/4W J LEAD datasheet.pdf
CAP CER 0.27UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC SWITCH DPDT 6GHZ 12QFN datasheet.pdf
RES 8.66K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf