Orion Fans OD6015-12LS02A
OD6015-12LS02A picture photo
Mfg. Part Number
OD6015-12LS02A
Brief Description
FAN AXIAL 60X15MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
OD6015-12LS02A.pdf
Availability of OD6015-12LS02A
QUANTITY
OD6015-12LS02A Order Process
Ship out your order
Specifications of OD6015-12LS02A
Internal Part NumberEIS-OD6015-12LS02A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandard Wire Colors For Fans
Standard Package40
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesOD6015
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 60mm L x 60mm H x 15mm W
Air Flow-
Static Pressure-
Bearing TypeSleeve
Fan TypeTubeaxial
FeaturesLocked Rotor Sensor
Noise-
Power (Watts)-
RPM-
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-
Current Rating-
Voltage Range-
Life Expectancy-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD6015-12LS02A
Related LinksOD6015-, OD6015-12LS02A Datasheet, Orion Fans Distributor
OD6015-12LS02A Details Description
Related parts for OD6015-12LS02A
I/O MOUNTING BOARD MINI 4POS datasheet.pdf
RES SMD 255 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 1.3M OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BCK 2.5V 0.6A SYNC TSOT23 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
MONITOR CONT MULTI-MOUNT datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 120UF 50V AXIAL datasheet.pdf
CTV 4C 4#16 PIN J/N RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS PIN datasheet.pdf