Orion Fans OD6020-12HHSS
OD6020-12HHSS picture photo
Mfg. Part Number
OD6020-12HHSS
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 60X20MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
OD6020-12HHSS.pdf
Availability of OD6020-12HHSS
QUANTITY
OD6020-12HHSS Order Process
Ship out your order
Specifications of OD6020-12HHSS
Internal Part NumberEIS-OD6020-12HHSS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandard Wire Colors For Fans
Standard Package40
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesOD6020
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 60mm L x 60mm H x 20mm W
Air Flow-
Static Pressure-
Bearing TypeSealed Sleeve
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise-
Power (Watts)-
RPM-
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-
Current Rating-
Voltage Range-
Life Expectancy-
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD6020-12HHSS
Related LinksOD6020, OD6020-12HHSS Datasheet, Orion Fans Distributor
OD6020-12HHSS Details Description
Related parts for OD6020-12HHSS
CONN COMPACT FLASH CARD R/A SMD datasheet.pdf
KIT EVAL TOUCH SCREEN datasheet.pdf
RES SMD 105K OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
IC PWR MANAGEMENT DGTL 17MLF datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED CBI 3MM 3-LEVEL Y,G,G datasheet.pdf
IC CPLD 10MC 15NS 24DIP datasheet.pdf
RES 123.69K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf