Orion Fans OD6020-12LLSS01A
OD6020-12LLSS01A picture photo
Mfg. Part Number
OD6020-12LLSS01A
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 60X20MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
OD6020-12LLSS01A.pdf
Availability of OD6020-12LLSS01A
QUANTITY
OD6020-12LLSS01A Order Process
Ship out your order
Specifications of OD6020-12LLSS01A
Internal Part NumberEIS-OD6020-12LLSS01A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandard Wire Colors For Fans
Standard Package40
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesOD6020
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 60mm L x 60mm H x 20mm W
Air Flow-
Static Pressure-
Bearing TypeSealed Sleeve
Fan TypeTubeaxial
FeaturesSpeed Sensor (Tach)
Noise-
Power (Watts)-
RPM-
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-
Current Rating-
Voltage Range-
Life Expectancy-
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD6020-12LLSS01A
Related LinksOD6020-1, OD6020-12LLSS01A Datasheet, Orion Fans Distributor
OD6020-12LLSS01A Details Description
Related parts for OD6020-12LLSS01A
CAP CER 2.2UF 6.3V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS DL 30AWG 18" datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 1.52A 408 MOHM datasheet.pdf
TVS DIODE 43.6VWM 70.1VC 1.5KE datasheet.pdf
FUSE ONE TIME FAST ACT 600V 250A datasheet.pdf
TYPE 2 ARRESTER REPLACE PLUG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
RES SMD 7.5 OHM 5% 1/2W 0805 datasheet.pdf