Orion Fans OD6020-12LLSS01A
OD6020-12LLSS01A picture photo
Mfg. Part Number
OD6020-12LLSS01A
Brief Description
FAN AXIAL 60X20MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
OD6020-12LLSS01A.pdf
Availability of OD6020-12LLSS01A
QUANTITY
OD6020-12LLSS01A Order Process
Ship out your order
Specifications of OD6020-12LLSS01A
Internal Part NumberEIS-OD6020-12LLSS01A
FamilyDC Fans
SeriesOD6020
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 60mm L x 60mm H x 20mm W
Air Flow-
Static Pressure-
Bearing TypeSealed Sleeve
Fan TypeTubeaxial
FeaturesSpeed Sensor (Tach)
RPM-
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD6020-12LLSS01A
Related LinksOD6020-1, OD6020-12LLSS01A Datasheet, Orion Fans Distributor
OD6020-12LLSS01A Details Description
Related parts for OD6020-12LLSS01A
CONN HEADER 3POS 2.5MM R/A TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP THIN FILM 3.3PF 50V 0603 datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 250V X7R 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.6A 70 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 453K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf