Orion Fans OD6020-12MS
OD6020-12MS picture photo
Mfg. Part Number
OD6020-12MS
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 60X20MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
OD6020-12MS.pdf
Availability of OD6020-12MS
QUANTITY
OD6020-12MS Order Process
Ship out your order
Specifications of OD6020-12MS
Internal Part NumberEIS-OD6020-12MS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandard Wire Colors For Fans
Standard Package40
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesOD6020
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 60mm L x 60mm H x 20mm W
Air Flow-
Static Pressure-
Bearing TypeSleeve
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise-
Power (Watts)-
RPM-
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-
Current Rating-
Voltage Range-
Life Expectancy-
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD6020-12MS
Related LinksOD602, OD6020-12MS Datasheet, Orion Fans Distributor
OD6020-12MS Details Description
Related parts for OD6020-12MS
SPEAKER FLAT 57.5MM X 56MM datasheet.pdf
SWITCH RT ANGLE SEALED 7 SEC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 WW datasheet.pdf
FIXED IND 30MH 8A 300 MOHM CHASS datasheet.pdf