Orion Fans OD6025-60LB
OD6025-60LB picture photo
Mfg. Part Number
OD6025-60LB
Brief Description
FAN AXIAL 60X25MM 60VDC WIRE
Datasheet Download
OD6025-60LB.pdf
Availability of OD6025-60LB
QUANTITY
OD6025-60LB Order Process
Ship out your order
Specifications of OD6025-60LB
Internal Part NumberEIS-OD6025-60LB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandard Wire Colors For Fans
Product Training Modules60 V Telecom Fans
Featured ProductOD1238-60HB Series
SeriesOD6025
Voltage - Rated60VDC
Size / DimensionSquare - 60mm L x 60mm H x 25mm W
Air Flow26.0 CFM (0.736m³/min)
Static Pressure0.280 in H2O (69.7 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise37 dB
Power (Watts)-
RPM5000 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.200A
Voltage Range36 ~ 72VDC
Life Expectancy60000 hrs @ 45°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD6025-60LB
Related LinksOD602, OD6025-60LB Datasheet, Orion Fans Distributor
OD6025-60LB Details Description
Related parts for OD6025-60LB
DIODE GEN PURP 600V 1A MELF datasheet.pdf
LABEL S LAM DM POLY WHT 1X1.44" datasheet.pdf
1101LF METRAL RCT STR PF 5X24 datasheet.pdf
KNIFE CABLE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 5.08MM datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1.12A 108.9 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 12 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf