Orion Fans OD6038-12HBVXC
OD6038-12HBVXC picture photo
Mfg. Part Number
OD6038-12HBVXC
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 60X38MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
OD6038-12HBVXC.pdf
Availability of OD6038-12HBVXC
QUANTITY
OD6038-12HBVXC Order Process
Ship out your order
Specifications of OD6038-12HBVXC
Internal Part NumberEIS-OD6038-12HBVXC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSelection Guide
Standard Wire Colors For Fans
Product Training ModulesDC Fans
Specialty Fans
Video FileVane Axial Self Levitating from Orion Fans
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesOD6038
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 60mm L x 60mm H x 38mm W
Air Flow61.0 CFM (1.73m³/min)
Static Pressure1.590 in H2O (396.1 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise64 dB
Power (Watts)17.0W
RPM10000 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating1.42A
Voltage Range-
Life Expectancy50000 hrs @ 40°C