Orion Fans OD6038-12MBVXC5
OD6038-12MBVXC5 picture photo
Mfg. Part Number
OD6038-12MBVXC5
Brief Description
FAN AXIAL 60X38MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
OD6038-12MBVXC5.pdf
Availability of OD6038-12MBVXC5
QUANTITY
OD6038-12MBVXC5 Order Process
Ship out your order
Specifications of OD6038-12MBVXC5
Internal Part NumberEIS-OD6038-12MBVXC5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandard Wire Colors For Fans
Video FileVane Axial Self Levitating from Orion Fans
Standard Package40
SeriesOD6038
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 60mm L x 60mm H x 38mm W
Air Flow48.0 CFM (1.36m³/min)
Static Pressure0.970 in H2O (241.6 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesPWM Control
Noise58 dB
Power (Watts)8.00W
RPM8000 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.640A
Voltage Range-
Life Expectancy50000 hrs @ 40°C
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD6038-12MBVXC5
Related LinksOD6038-, OD6038-12MBVXC5 Datasheet, Orion Fans Distributor
OD6038-12MBVXC5 Details Description
Related parts for OD6038-12MBVXC5
FUSE BOARD MNT 250MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 1.25A 250VAC RADIAL datasheet.pdf
IC USB CONTROLLER GEN-PUR 80LQFP datasheet.pdf
TRANS 2NPN 45V 0.1A SOT563 datasheet.pdf
CONN D-SUB LOCKING POST ASSEMBLY datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
RES 26.1 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 3POS SKT datasheet.pdf