Orion Fans OD6038-12MBVXC5
OD6038-12MBVXC5 picture photo
Mfg. Part Number
OD6038-12MBVXC5
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 60X38MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
OD6038-12MBVXC5.pdf
Availability of OD6038-12MBVXC5
QUANTITY
OD6038-12MBVXC5 Order Process
Ship out your order
Specifications of OD6038-12MBVXC5
Internal Part NumberEIS-OD6038-12MBVXC5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandard Wire Colors For Fans
Video FileVane Axial Self Levitating from Orion Fans
Standard Package40
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesOD6038
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 60mm L x 60mm H x 38mm W
Air Flow48.0 CFM (1.36m³/min)
Static Pressure0.970 in H2O (241.6 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesPWM Control
Noise58 dB
Power (Watts)8.00W
RPM8000 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.640A
Voltage Range-
Life Expectancy50000 hrs @ 40°C
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD6038-12MBVXC5
Related LinksOD6038-, OD6038-12MBVXC5 Datasheet, Orion Fans Distributor
OD6038-12MBVXC5 Details Description
Related parts for OD6038-12MBVXC5
CONN COUPLER 3COND METAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 2 Circuit 0.532" (13.50mm) datasheet.pdf
070 MLC W-W PLUG HSG 6P SGL datasheet.pdf
LED CBI 3MM 3X1 GRN/YLW/GRN DIFF datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
1W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf