Orion Fans OD6038-24HBVXC5
OD6038-24HBVXC5 picture photo
Mfg. Part Number
OD6038-24HBVXC5
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 60X38MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
OD6038-24HBVXC5.pdf
Availability of OD6038-24HBVXC5
QUANTITY
OD6038-24HBVXC5 Order Process
Ship out your order
Specifications of OD6038-24HBVXC5
Internal Part NumberEIS-OD6038-24HBVXC5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandard Wire Colors For Fans
Video FileVane Axial Self Levitating from Orion Fans
Standard Package40
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesOD6038
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 60mm L x 60mm H x 38mm W
Air Flow61.0 CFM (1.73m³/min)
Static Pressure1.590 in H2O (396.1 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesPWM Control
Noise64 dB
Power (Watts)21.0W
RPM10000 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.880A
Voltage Range-
Life Expectancy50000 hrs @ 40°C
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD6038-24HBVXC5
Related LinksOD6038-, OD6038-24HBVXC5 Datasheet, Orion Fans Distributor
OD6038-24HBVXC5 Details Description
Related parts for OD6038-24HBVXC5
CONN CARD BUS FRAME 25POS 0.3MM datasheet.pdf
CAP FILM 0.56UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
INSERT FEMALE 64POS TERM BLOCK datasheet.pdf
IC EEPROM 1MBIT 150NS 32DIP datasheet.pdf
RES SMD 90.9 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 7.5NS 100TQFP datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M5 NYLON 35MM datasheet.pdf
HEATSHRINK 1/8 BK 6"PC datasheet.pdf
15 SIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 31POS HL LOW P datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf